وابستگی کودکان به والدین و روشهای برخورد با این پدیده در مهد کودک های برتر زعفرانیه

بسیاری از والدین از مشکلات مدیریت فرزندان خود در رابطه با وابستگی شکایت دارند. مثلا وقتی پدر مادر بیرون هستند بچه شروع به گریه میکند یا کودک نو پا که در رویدادهای اجتماعی به پاهای والدین خود می چسبد یا یک کودک دبستانی که نمی خواهد والدینش بدون او به صرف شام بروند.

“کودک وابسته” به کودکی گفته می شود که نسبت به جدایی از والدین خود ، واکنش احساسی یا رفتاری شدیدی نشان دهد.

مهد کودک های برتر زعفرانیه

کودکان می توانند در هر مرحله تا اواخر دبستان رفتارهای وابستگی را از خود نشان دهند. ممکن است نوزادان گریه کنند تا به والدین خود بگویند که دوست ندارند از آنها جدا شوند. اگر والدین آنها را ترک کنند ، کودکان نوپا یا حتی کمی بزرگترنیز ممکن است گریه کنند و یا حتی دچار یک برافروختگی کامل شوند.

در بیشتر موارد ، این واکنش ها کاملاً طبیعی است. والدین می توانند با شناخت و پذیرفتن احساساتی که با این رفتار به وجود می آید ، در دوره های وابستگی  به فرزندان خود کمک کنند.

به همین لحاظ است که در مهد کودک های برتر زعفرانیه مدیران مهد کودک به بهره گیری از متخصصین تمهیداتی را می اندیشند تا این وضعیت بهبود یابد.

چرا کودکان وابسته  می شوند؟

کودک می تواند به دلیل ترس از دوری از والدین خود اضطراب جدایی یا به دلیل یک اضطراب غریبه ، دچار دلهره شود و آن را بروز دهد .جاییکه ،ترس بیشترکودک در مورد اطرافیانش است و نه خود کودک و نه پدر مادر کودک این موضوع را نمی دانند.

کودکان از همان سنین کودکی به شناخت خود روی می آورند حس درک ازخود را گسترش می دهند،  همچنین  میل به ابراز خود و تأثیرگذاری بر دنیای خود را نشان می دهند.

کودکان از نظر اجتماعی و زیست شناختی برنامه ریزی شده اند تا با والدین خود پیوندهای محکمی برقرار کنند. والدین معمولاً از نگاه کودکانشان یک پایگاه امن و دوست داشتنی هستند که کودکان از طریق آن می توانند جهان پیرامون خود را کشف کنند و استقلال خود را توسعه دهند.

بنابراین ، گاهی اوقات رفتار های وابستگی به دلیل ترس جدا شدن از والدین نیست بلکه در عوض ابراز تمایل شدید برای ماندن والدین است.

وابستگی  ممکن است در بعضی از مراحل رشد شدت گیرد، زیرا کودکان استقلال جدید خود را پیدا می کنند ، مانند وقتی که آنها راه رفتن را یاد می گیرند یا در هنگام انتقال به یک مرحله جدید مثل شروع دبستان یا مهد کودک .

سطح وابستگی کودک و نحوه ابراز آن ممکن است تحت تأثیرموارد مختلفی قرار گیرد که به ذکر چند مورد می پردازیم:

بچه های خجالتی

۱-  خلق و خوی کودک : برخی از کودکان از نظر اجتماعی درونگرا یا اصطلاحا خجالتی هستند. این دسته از کودکان بیش از دیگران واکنش پذیر هستند و احساسات را به شدت تجربه می کنند. مهد کودک های برتر زعفرانیه با سنجشهای روانشناسی این وجه از خلق و خوی کودک را شناسایی کرده و بر اساس آن برنامه ریزی لازم را انجام می دهند.

۲-   رویدادهای مهم یا تغییرات در خانواده : مانند تولد خواهر و برادر جدید ، شروع مدرسه یا جابجایی خانه ، طبیعی است که کودکان در این حالات به والدین خود وابسته تر شوند.

۳-سایر عوامل خانوادگی : مانند جدایی والدین یا طلاق ، استرس والدین یا مشکلات بهداشت روانی. کودکان می توانند نسبت به تغییرات در والدین خود بسیار حساس باشند ، بنابراین اگر والدین سختی های زیادی را پشت سر بگذارد ، فرزندشان ممکن است وابسته تر باشد و سایر رفتارهای چالش برانگیز را نشان دهد. به اینگونه موارد در مهد کودک های برتر زعفرانیه اهمیت خاصی داده می شود و اطلاعات بسیار کاملی راجع به پیشینه کودک جمع آوری می گردد .

clingy kids

چگونه در مهد کودک های برتر زعفرانیه به کودکان کمک می کنند؟

بسیاری از کودکان در یک وضعیت جدید یا در کنار افراد جدید وابسته تر هستند. این از لحاظ موارد امنیتی می تواند مفید باشد، زیرا کودکان در شرایط بالقوه خطرناک کمتری قرار می گیرند

اما این نکته نیز مهم است که کودکان یاد بگیرند که از والدین خود جدا شوند، به توانایی های خود ایمان داشته باشند و به واسطه ی آن اعتماد به نفس خود را به دست آورند.

والدین می توانند با حمایت از کودکان خود  به آنها کمک کنند ، تا به شرایط جدید عادت کنند. به عنوان مثال ، اگر کودک به یک مهد کودک جدید وارد شود ، ممکن است لازم باشد والدین  مدتی را در آنجا در کنار فرزند خودبگذرانند  ، به این ترتیب کودک می تواند در کنار پدر و مادر که به آنها اعتماد دارد به محیط جدید عادت کند.

به احساسات فرزندتان اهمیت دهید .

هنگامی که کودکان دچار وابستگی می شوند ، والدین معمولا احساسات خود را به کودک منتقل می کنند. مقاومت در برابر وابستگی معمولاً به شما کمک نمی کند ، زیرا در صورت نادیده گرفتن این وابستگی  احساسات کودکان از بین نمی روند.

درعوض ، تحقیقات نشان می دهد که شناخت و عادی سازی احساسات کودکان بسیار مهم است.

این یافته های محققین در مهد کودک های برتر زعفرانیه مورد استفاده قرار می گیرند تا کودک بتواند از این مرحله گذر کند.

ممکن است والدین از ترس بیان احساسات فرزندشان اوضاع را بدتر کنند ، اما این بندرت اتفاق می افتد. صحبت کردن در مورد احساسات معمولاً با کمک به کودکان برای تنظیم احساساتشان به کودکان اجازه می دهد تا آنها را ترک کنند.

اعتماد به نفس

والدین الگوهای مهمی برای کودکان هستند ، نحوه پاسخگویی والدین به رفتار های وابسته کننده فرزندشان می تواند نحوه احساس کودکان نسبت به یک موقعیت خاص را شکل دهد.

به عنوان مثال ، اگر کودک هنگام شروع دبستان باشد و والدین آنها با نگرانی و اضطراب بالایی واکنش نشان دهند ، ممکن است کودک به امنیت محیط جدید اعتماد نکند. اما اگر والدین به فرزند خود اطمینان دهند و خاطر نشان کنند ، که با جدایی و یا وضعیت جدید مقابله می کند ، کودک نیز به احتمال زیاد احساس راحتی می کند. در مهد کودک های برتر زعفرانیه مشاورینی حضور دارند که این موارد را به والدین آموزش می دهند و کنترل لازم بر اجرای آن را به عهده دارند.

طرح را از قبل بحث کنید

انسان از ناشناخته بودن می ترسد ، بنابراین صحبت با کودکان در مورد تغییرات آینده به وضعیت ترسیدن کودک در برابر یک مورد ناشناخته کمک می کند و راحت تر می تواند با آن کنار بیاید.

به عنوان مثال : قبل از مراجعه به پزشک ،طرح و بیان اتفاقاتی که قرار است در مطب پزشک رخ دهد به کودک شما کمک می کند تا خود را آماده ی این محیط و تغییر جدید کند ( چه کارها یی قرار است  انجام دهید ، چگونه به آنجا خواهید رسید ، مطب پزشک کجاست ) ، هنگام ورود شما چه اتفاقی می افتد (گزارش به پذیرش ، در اتاق انتظار با سایر بیماران بنشینید) ، و آنچه ممکن است در این دیدار اتفاق بیفتد (آنچه را که با پزشک صحبت می کنید ، ممکن است پزشک لازم باشد کودک را لمس کند).

حتی هنگام صحبت در مورد رویدادهای آینده ، مهم است که احساسات کودک را تصدیق کنید و ازالگوهای اعتماد به نفس سازی استفاده کنید.

مهدکودک کیدتوپیا

اما اگر فرزند من خیلی وابسته باشد ، چه می شود؟

اگر فرزند خیلی وابسته باشد نگران کننده است و باید چند فاکتور را در نظر بگیرید.

ابتدا زمینه را در نظر بگیرید. آیا کودک با تغییر قابل توجه در زندگی ، محیط جدید یا افراد جدید مقابله می کند؟ برخی از کودکان به ویژه نسبت به تغییر حساس هستند و ممکن است برای انطباق به چند هفته (یا ماه ها) زمان نیاز داشته باشند . بنابراین ممکن است لازم باشد که کمک اضافه تری به کودک خود بکنید تا بتواند در این انتقال وابستگی کمتری نشان دهد و به شرایط جدید عادت کند.

دوم ، شدت رفتار را در نظر بگیرید. آیا وابسته بودن فرزند در زندگی عادی کودک دخالت دارد؟ به عنوان مثال ، آیا این توانایی در رفتن به مهدکودک یا مدرسه ، باعث ناراحتی و استرس فرزند شما (کودک یا والدین) است؟ سوم ، چهارچوب زمانی را در نظر بگیرید. اگر این رفتار روزانه اتفاق می افتد و بیش از چهار هفته ادامه دارد و در زندگی کودک دخالت دارد ، در این حالت مشاورین روانشناسی مهد کودک های برتر زعفرانیه به والدین توصیه می کنند که حتما به یک متخصص مانند پزشک عمومی ، متخصص کودکان ، روانشناس یا مشاور مراجعه کنند و از خدمات تخصصی آنها بهره بگیرند.

جهت ارتباط با ما و دریافت توضیحات تکمیلی اینجا را کلیک کنید

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *