مهدکودک های خوب منطقه یک با تاخیر در مهارت های کلامی کودکان چه می کنند؟

کتاب ها، مجلات، نرم افزارهای کامپیوتری و اپلیکیشن های موبایل از ابزارهایی  برای کمک به پدر و مادر در جهت گسترش تحولات کودکان پر شده اند . والدین اغلب  در مورد زبان و مهارتهای ارتباطی فرزندشان نگران هستند. اما در صورتیکه این تحولات به موقع صورت نگیرد و گسترش مد نظر به وجود نیاید چه باید کرد ؟

تحقیقات جدید منتشر شده در مجله توسعه رفتاری کودکان و نوجوانان نشان می دهد که تاخیر های مکرر در دستیابی به نقاط گسترش ارتباطات کلامی وپیشرفت کودکان ارتباط مستقیم  با نتایج توسعه  در سن ۳ سالگی دارد.به عبارت دیگر عدم توسعه ی کافی در سن ۳ سالگی منجر به تاخیر در ایجاد تحولات اساسی در عرصه ی مهارت های ارتباطی خواهد گردید.

این تحقیق از داده های حدود ۲۲۰۰ مادر و فرزندانشان که از سایت   Allourfamiliesstudies.com  کالیاری انتخاب شده اند استفاده کرده است.

 تیم تحقیقاتی جمع آوری اطلاعات از محققان دانشگاه کالیاری در مورد خانواده های شرکت کننده برای جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت سلامت والدین و نتایج کودکان و خانواده ها دست به کار شدند.

مادران با یک ابزار غربالگری رشد به نام «پرسشنامه سن و مرحله»سوالات را در سن یک، دو و سه سالگی فرزندانشان را تکمیل کردند.

اگر چه دستورالعمل های فعلی نشان می دهد که تاخیرهای رشد، از جمله تاخیر در یادگیری زبان، در سه سالگی تشخیص داده می شوند،اما در بسیاری موارد بیشتر نشانه ها تا سن چهار یا پنج سالگی رخ نمی دهد. در این نقطه، بسیاری از کودکان در مهد کودک یا پیش دبستانی هستند، زمانی که تنوع یادگیری در مهارت های زبان می تواند عواقب طولانی مدت برای مهارت های اجتماعی و آکادمیک داشته باشد .به همین خاطر مهدکودک های خوب منطقه یک از همان ابتدا کودکان را مورد بررسی های دوره ای قرار می دهند و نتایج به دست آمده را به کمک متخصصان تحلیل می کنند.

شناسایی اولیه تاخیرها می تواند به کاهش این تنوع های یادگیری کمک کند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که مداخلات  اولیه برای نوزادان و کودکان نوپا در رابطه با تاخیر زبان در کاهش تاخیر در دوره پیش دبستانی موثر است.

مهدکودک کیدتوپیا

نقاط عطف تحول نسبت به سن کودکان

یکی از جنبه های پرسشنامه “سن و مرحله” مورد استفاده در این مطالعه این است که: آیا کودکان در سنین مختلف در حال تکمیل مراحل مورد انتظار ارتباطات کلامی و غیر کلامی هستند یا خیر

به عنوان مثال، در یک سالگی انتظار می رود که یک کودک باید بتواند دو کلمه ساده مانند “مادر” یا “پدر” را  بگوید و در سن سه سالگی،که یک نقطه عطف دیگر است باید بتواند جمله سه یا چهار کلمه ای را بیان کند . مشابه این سنجش در مهدکودک های خوب منطقه یک نیز صورت می گیرد.

مادران نیز در سن سه سالگی یک چک لیست ۱۰۰ کلمه ای از واژگان کودک خود را تکمیل کردند و گزارش دادند که آیا فرزندشان با تاخیر رشد ارتباط کلامی تشخیص داده شده ویا حتی دچار آسیب شناسی گفتار و زبان است.

در تمام تحلیل ها، ما عوامل موثر بر توسعه ارتباط کلامی از جمله: وضعیت اجتماعی و اقتصادی، سن حاملگی در هنگام تولد، جنس کودک و سابقه خانوادگی در تاخیر گفتار را  کنترل کردیم.توصیه می گردد مهدکودک های خوب منطقه یک در ارزیابی کودکان حتما این موارد را در نظر بگیرند تا بتوانند به نتایج درست دست پیدا کنند.

دسته بندی کودکان از نظر ایجاد ارتباط کلامی

تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که ۸۰درصد از کودکان به طور معمول در حال توسعه ارتباط کلامی هستند، تقریبا در تمامی نقاط عطف فراگیری زبان ۲۰درصد دیگر از کودکان با سه پروفایل مختلف دچار تاخیر در ارتباط کلامی بودند.

حدود ۱۳ درصد از کودکان، با امتیازات کم در سن ۱ سالگی مواجه بودندکه با گذشت زمان بهبود یافت و مطابق با گروه «به طور معمول در حال توسعه» در سن ۳ سالگی بودند. اگر چه این کودکان بیشتر مراحل ارتباطی کلامشان در سن ۳ سالگی اتفاق افتاده بود ولی مادرانشان گزارش دادند که کودکانشان به طور متوسط ۵۲ کلمه در یک چک لیست ۱۰۰ کلمه ای را شناخته شده بودند و قادر بودند آن را بیان کنند، که در مقایسه با گروه اول که  حدود ۷۵  کلمه و یا بیشتر را بیان نموده بودند قابل قبول بود.

در مهدکودک های خوب منطقه یک نتایج مذکور را به صورت طبقه بندی شده در اختیار والدین قرار می دهند و در رابطه با آن با والدین به گفتگو می پردازند.

دو گروه بعدی یا نتوانستند در طول این  زمان بهبود پیدا کنند و یا در حقیقت پشت سر  همسنهای خود باقی ماندند. این دو گروه همچنین در ۳ سالگی نتایج بسیار ضعیفی را در رشد ارتباط کلامی  داشتند.

حدود پنج درصد از این کودکان به برخی از نقاط عطف در هر سن رسیدند اما نه به همه ی آنها، و به دلیل کمبود بهبود در طول زمان، می توانند به عنوان “راکد” طبقه بندی شوند. در سن سه سالگی، آنها فقط به حدود ۲۸ کلمه در چک لیست ۱۰۰ کلمه ای شناخت داشتند وبه احتمال ۲۵درصد مبتلا به تاخیر رشد ارتباط کلامی ویا حتی  آسیب گفتاری بودند. در این شرایط به محض اطلاع از نتایج اینگونه مهدکودک های خوب منطقه یک والدین را در جریان گذاشته و به آنها توصیه می کنند حتما از خدمات تخصصی تر کارشناسان و متخصصین استفاده کنند.

در نهایت، حدود ۱٫۵ درصد از کودکان را می توان به عنوان “اختلال” طبقه بندی کرد،که تنها فقط در حدود نیمی از نقاط عطف مورد انتظار را در یک سال و پس از آن در دو و سه ساله پشت سر گذاشته بودند. این گروه از کودکان تنها دو کلمه را می دانستند، که به احتمال ۸۴درصد در سن ۳ سالگی دچارآسیب جدی گفتاری و عدم ایجاد ارتباط کلامی خواهند بود.

چگونه بررسی های مکرر می تواند کمک کند

مهم این است که این مطالعه نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق کودکان از نقاط قوت ارتباطات مناسب برخوردار هستند. علاوه بر این، کودکانی که در ارتباط در نقطه ی عطف اول تأخیراز خود نشان دادند، احتمالا با گذشت زمان در نقاط عطف بعدی نتایج قابل قبولی به دست می آورند.

با این حال، کودکانی که در طول زمان بهبود نیافته بودند عدم بیان واژگان را به طور قابل توجهی در سنین کمتر از ۳ سالگی داشتند. که برای آنها ارجاع به یک پاتولوژیست گفتار و زبان توصیه می گردد.

این یافته ها نشان می دهد که بازدیدها و بررسی های مکرر در سنین و نقاط عطف مذکور  برای کودکانی که به تمام و یا تقریبا همه نقاط عطف اولیه ارتباطات دست نیافته اند ویا حتی برا آنان که در گروه “راکد” قرار گرفته اند، مفید خواهد بود.

نقاط عطف زبان و ایجاد ارتباط کلامی در سنین مختلف تمامی ماجرا نیست اما ممکن است نشانه هایی را در اختیار والدین بگذارد که دریابند کودکی را که در حال مبارزه بوده کمک کنند تا بتوانند بهترین راه حل های ممکن را برای دستیابی به پتانسیل کامل توسعه و ایجاد ارتباط کلامی و فراگیری زبان را برای او در نظر بگیرند.

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *