مربی کودک

یک مربی کودک با آموزش دادن به کودکان در زمینه های مهارت های اجتماعی، بهداشت شخصی، مهارت های پایه ای خواندن، هنر و موسیقی ، آن ها را به دنیای یادگیری وارد می کند.

همچنین مربی کودک، کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده می کند و مهارت های دیگر در زندگی، خارج از سیستم آموزشی را به کودکان می آموزد.

مهد کودک مانند یک پل بین مراقبت های اولیه در مهدکودک توسط مربی کودک و رفتن به مدرسه است. سال های مهدکودک بسیار برای کودکان مهم است و نیازمند به داشتن دانش و مهارت های خاصی از سوی مربی است. می توان گفت که مهدکودک یکی از اصلی ترین دورانی است که کودک در طی سالهای تحصیلی خود می گذراند و داشتن یک مربی خوب در مهدکودک از اهمیت خاصی برخوردار است.

در کنار مطالعه مطلب مربی کودک ، با مراجعه به صفحه مهدکودک دوزبانه کیدتوپیا از اخرین روش های اموزش زبان به کودکان مطلع شوید.

یک مربی کودک چه مسئولیت هایی دارد؟

مربیان مهد کودک مسئولیت های زیادی مانند سایر معلمان دارند اما باید به این نکته توجه شود که بیشتر کودکانی که دانش آموزان یک مهدکودک به حساب می آیند، برای اولین بار دارند فضای آموزشی را تجربه می کنند.

آنها باید به کودکان آداب رفتار درست در کلاس و چگونگی بازی با همکلاسی هایشان را آموزش دهند. علاوه بر این، مربیان در مهدکودک مهارتهای پایه خواندن و نوشتن را به کودکان به صورت گروهی یا انفرادی نیز آموزش می دهند.

در پی این آموزش ها، مربیان باید بسیار انعطاف پذیر عمل کنند و برای برآورده کردن نیاز های هر کودک، با توجه به ویژگی های شخصیتی شان به آن ها مهارت های لازم را آموزش بدهند.

یک مربی کودک مسئول برنامه ریزی برنامه های درسی برای هر روز و برای کل سال تحصیلی است. مربیان به کودکان اجازه می دهند فعالیت ها را مشاهده کنند و در ضمن به آنها فرصت می دهند که سوال های خود را بپرسند و به دنبال جواب باشند. دستورالعمل ها باید بسیار دقیق و در عین حال درک آن ها برای کودکان آسان باشد.

مربیان کودک از چه روش هایی در آموزش استفاده می کند؟

مربیان با استفاده از فعالیت های مفید و بازی های خلاق، پایه و اساس یادگیری را برای کودکان پایه گذاری می کنند. شکل ها و رنگ های مختلف آموزش داده می شوند و همچنین نحوه تشخیص حروف الفبا و اعداد (حداقل یک تا ده) را به کودکان می آموزند. این کار کودکان را برای کلاس اول دبستان، جایی که آن ها مفاهیم پیشرفته را در این زمینه ها یاد می گیرند، آماده می کند.

همچنین مربیان مهدکودک مسئول برگزاری همایش های والدین-مربیان هستند. آن ها نقاط قوت کودکان را به والدینشان گزارش می دهند و همچنین مواردی که کودک در آن ها به کمک بیشتری نیاز دارد را اطلاع می دهند.

بعد از مشخص شدن این موارد، والدین با مربی کودک همکاری می کنند تا طرحی تهیه شود که کودک را به سطح بقیه بچه ها در کلاس برساند.

اگر کودک دارای اختلال خاصی باشد، مربی کودک باید این موضوع را شناسایی می کند و به والدین کمک می کند تا یک برنامه عملی را در این زمینه تهیه کنند تا فرصت بیش تری را برای آموزش کودک در خانه برای فرزند خود فراهم کنند.

 محیط کلاس ها در مهدکودک ها چگونه طراحی می شود؟

محیط کلاس درس می تواند مکانی فوق العاده برای کودکان باشد. مربیان می توانند خلاقیت خود را به کار بگیرند و با طراحی های خلاقانه، ذهن کودکان را شکل دهند تا به روند یادگیری علاقه مند شوند و رفتن به کلاس را دوست داشته باشند.

یک محیط سرگرم کننده با رنگ های روشن و محرک و سایر مؤلفه های تحریک کننده ذهنی نمونه ای از کلاس های مهد کودک است. یکی از جالب ترین جنبه های محیط کلاس مهدکودک ها برای مربیان، امکان طراحی کلاس شخصی خود و درج کاردستی هایی مطابق با شخصیت مربی کودک در محیط است.

منبع

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *