قصه های کودکانه قدیمی

خواندن قصه های کودکانه قدیمی، به تقویت مهارت های گوش دادن و صحبت کردن کودکان کمک می کند.

کودکان رفتار های بزرگ تر هایی که در اطراف خود می بینند را به گونه ای ضبط و تکرار می کنند و از آن جایی که در سنین کودکی سرعت یادگیری شان بسیار سریع است، قصه گویی به آن ها کمک می کند تا با زبان مادری خود آشنا شوند، دایره لغات خود را گسترش دهند و چگونگی تلفظ کلمات، قرار گرفتن جملات در کنار هم، اصطلاحات عامیانه و زمان استفاده درست و به موقع از آن ها را نیز یاد بگیرند.

در کنار مطالعه مطلب قصه های کودکانه قدیمی ، توصیه می کنیم به صفحه مهدکودک دوزبانه کیدتوپیا نیز سر بزنید.

فواید قصه های کودکانه قدیمی برای کودکان چیست؟

کودکان  با شنیدن قصه های کودکانه قدیمی درباره ی ریشه، فرهنگ و آداب و رسوم خود چیزهای زیادی یاد می گیرند و می توان در قصه ها مواردی مانند رسم و رسوم ایرانیان، تجربیات مادربزرگ و پدربزرگ ها و آدابی که در قدیم در خانواده ها وجود داشته اند را در قالب داستان به کودک آموزش داد.

همچنین قصه گویی به تقویت روابط اجتماعی کودک شما کمک می کند و باعث می شود در ذهن او سوال هایی پیش بیاید و ایجاد سوال به این معناست که او دارد در مورد داستان و شخصیت هایی که در موردشان صحبت شده فکر می کند و این فکر کردن موجب تقویت قوه تخیل و خلاقیت کودک می شود.

شما می توانید در حین قصه گویی از فرزند خود سوالاتی مانند‌« به نظر تو شخصیت … چرا این کار رو انجام داد؟» بپرسید و به او کمک کنید تا خیال پردازی کند.

زمانی برای وقت گذراندن ایجاد پیوند عاطفی بین شما و فرزندتان ایجاد می کند

کودکان با یکدیگر متفاوت هستند، به همین دلیل علایق آن ها نیز با هم تفاوت هایی دارد. قصه گفتن برای فرزندتان فرصتی را برای بحث درباره محتوای مطالب ایجاد می کند و به شما اجازه می دهد تا در حین مکالمات ازعلایق او با خبر شوید.

قصه گویی فرصتی برای کودک شما ایجاد می کند تا تجربیاتی را که شبیه طرح داستان است را با شما به اشتراک بگذارد. او حتی ممکن است که شخصیت های کتاب را به دوستان یا معلمان خود تشبیه کند.

چگونه حافظه ی کودکان با شنیدن قصه تقویت می شود؟

زمانی که کودک قصه ای را برای اولین بار می شنود، به آن با دقت گوش می دهد و بار دوم که برای او همان قصه را تعریف کنید او سعی می کند تا داستان را به یاد بیاورد و این کار به تقویت حافطه ی او کمک می کند.

وقتی که شما قصه ای را برای او تکرار می کنید و پس از چند دفعه که خودتان قصه می گویید، از او بخواهید که همان قصه را برایتان بازگو کند این اقدام بر حافظه کود اثر مثبت دارد و باعث می شود که او تلاش کند که قصه را به یاد بیاورد یا در دفعات بعدی با دقت بیشتری قصه را گوش کند تا بتواند آن را برای شما بازگو کند.

قصه های کودکانه قدیمی چگونه به تقویت خلاقیت کودکان کمک می کند؟

کودکانی که به قصه های کودکانه قدیمی علاقه مند هستند، برخلاف کودکانی که اکثر زمان خود را به تماشای برنامه های تلویزیونی می پردازند، درباره ی اجزای مختلف داستانی که می شنوند خیال پردازی کرده و تصویری از شخصیت های داستان می سازند.

این خیال پردازی ها به قدرت تخیل کودکان کمک کرده و خلاقیت آن ها را تقویت می کند و باعث می شود ذهن کودک باز تر شود و برای ورود به جامعه آماده شود.

همچنین مهارت گوش دادن و درست شنیدن کودکان تقویت می شود و به درک و فهم آن ها کمک می کند و به مهارت های کلامی آن ها نیز کمک می کند.

منبع

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *