روانشناس در مهدکودک

این روز ها تقریبا در اکثر کشور ها حضور روانشناس در مهدکودک امری حیاتی شمرده می شود و با این که کودکان در مهدکودک برای رفتن به مدرسه آماده می شوند و مهارت های ارتباطی اساسی را در مهدکودک می آموزند، کودکان از بدو تولد از طریق ارتباطاتشان با خانواده، اطرافیان و دوستانشان در حال یادگیری مهارت های مهمی مانند کنجکاوی در برابر دنیای اطرافشان بوده اند که روانشناسان در طی این روند در کنار کودکان و والدینشان حضور دارند و در صورت نیاز به آن ها کمک می کنند.

توصیه می کنیم در کنار مطالعه مطلب روانشناس در مهدکودک ، به صفحه مهدکودک دوزبانه نیز سر بزنید.

روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک یکی از شاخه های روانشناسی است که بر روی رفتار اجتماعی، احساسات و تفکر کودکان تمرکز می کند و نحوه ی رفتار او با والدینش، خودش و دنیای اطرافش را تحلیل می کند.

چرا روانشناسی کودک اهمیت دارد؟

همه ی مادر ها و پدر ها میخواهند کودکان سالمی داشته باشند ولی این را نمی دانند که آیا رفتار کودک شان علائمی از روند طبیعی رشد است یا یک نشانه ی غیر طبیعی. روانشناسان به شما این امکان را می دهند که رفتار کودک خود را تشخیص دهید و در هر مرحله در کنار او بهترین رفتار را داشته باشید و به او احساس امنیت بدهید.

همچنین روانشناسی کودک به تشخیص سریع رفتار های غیر طبیعی کودکان می پردازد و با شناسایی ریشه های این رفتارها مانند hyperactivity، اضطراب و یا کندی یادگیری به حل کردن آن ها می پردازد.

دوران کودکی نقش بسزایی در آینده ی هر انسانی دارد پس توجه به سلامت روان کودکان و پرورش کودکان سالم آینده ای روشن را برای خود کودک، خانواده ی او و کل جامعه رقم می زند.

چه زمانی  استفاده از متد های روانشناسی کودک اثربخش خواهد بود؟

برای گرفتن نتابج مطلوب فقط درک اهمیت کمک گرفتن از روانشناس کافی نیست بلکه همکاری از طرف والدین کودک و مربیان هم باید در آن وجود باشد و اگر در مهدکودکی توصیه های روانشناس جدی گرفته نشود عملا وجود او بی فایده خواهد بود چرا که همکاری تمامی افراد و عمل کردن به نکات ها باید از طرف تمامی افرادی که در این پروسه دخیل هستند با دقت انجام شده و جدی گرفته شود.

روانشناسان چگونه به والدین و کودکان کمک می کنند؟

نیاز های کودک در گروه های دوستانشان با نیاز هایی که در خانه در کنار خانواده شان دارند کاملا متفاوت است و در این مواقع روانشناس در مهدکودک به مادر یا پدر کمک می کند تا نیاز های کودک خود را بشناسند و به درستی با او رفتار کنند. همچنین روانشناسان استعداد ها، ضعف ها و نقاط قوت کودکان را شناسایی می کنند و با در میان گذاشتن این ویژگی ها با مربیان،‌ به نیاز های کودکان کمک می کنند.

همیشه رفتار کودک خود را زیر نظر داشته باشید و نحوه کارکرد مغز او را درک کنید

یکی از ساده ترین و موثر ترین کار هایی که می توانید انجام دهید مشاهده ی رفتار کودکتان است. زمانی که کودکتان دارد صحبت می کند یا کاری انجام می دهد به او نشان دهید که مشتاق شنیدن حرف هایش هستید یا دارید او را تماشا می کنید.

خوابیدن، خوردن، بازی کردن و نحوه ی بیان کردن احساسات کودک خود را زیر نظر بگیرید و توجه کنید که هر کودکی منحصر به فرد است و ممکن است شخصیت متفاوتی نسبت به کودکانی که شما قبلا دیده اید داشته باشد. پس او را هرگز در ذهن خود با بقیه بچه ها مقایسه نکنید چرا که این کار نه تنها باعث ایجاد استرس در خود شما می شود، بلکه به او هم احساس بدی منتقل می کنید.

والدین معمولا اطلاعاتی درباره ی رفتار کودک خود دارند اما نمی دانند که مغز کودکشان چگونه کار می کند، مغز کودکان بر اساس تجربیات کودک شکل می گیرد و با توجه به این شکل، نحوه ی عکس العمل نشان دادن کودک به موضوعات مختلف تعیین می شود.

دستیابی به این اطلاعات چه کمکی به ما می کند؟

فهمیدن چگونگی کارکرد مغز کودک به شما کمک می کند که در مورد رفتار کودک خود اطلاعاتی به دست بیاورید که نوع تصمیم گیری، ارتباط برقرار کردن و منطق او در آن گنجانده شده است.

شما با دانستن این موضوع می توانید اتفاقات منفی را به موقعیت های مثبت تبدیل کنید و به او آموزش دهید چگونه در لحظات سخت زندگی احساسات خود را کنترل کند و از هوش هیجانی خود استفاده کند.

منبع

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *