روانشناسی کودک

در دنیای امروز، سلامت روان و روانشناسی کودک یکی از موضوعاتی هست که ممکن است گاهی به آن توجه لازم نشود و همچنین مشکلات بهداشت روانی حدود ۱ از ۱۰ کودک ونوجوان را تحت تأثیر قرار داده است. این مشکلات شامل افسردگی، اضطراب و اختلالات عصبی هستند و غالباً پاسخ مستقیمی به آن چه که در زندگی گذشته آن ها رخ داده است می باشد.

این موضوع بسیار نگران کننده است که ۷۰ درصد کودکان و نوجوانان که مشکل بهداشت روان را تجربه می کنند در سنین کم به اندازه کافی مداخلات مناسبی نداشته اند و بهتر است با استفاده از روانشناسی کودک، به برطرف کردن این اختلالات پرداخته شود.

پیشنهاد می کنیم در کنار مطالعه مطلب روانشناسی کودک، به صفحه مهدکودک دوزبانه نیز سر بزنید.

سلامت عاطفی کودکان به اندازه ی سلامت جسمی آنها اهمیت دارد. سلامت روانی خوب به کودکان و نوجوانان امکان این را می دهد که برای مقابله با هر چیزی که در زندگی با آن رو به رو می شوند انعطاف پذیر باشند و به انسان هایی بالغ، سلامت و شاداب تبدیل شوند.

مواردی که می تواند کودکان و نوجوانان را از نظر ذهنی به خوبی حفظ کند عبارتند از:

داشتن رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم

وقت گذاشتن برای بازی، در داخل و خارج از خانه

داشتن خانواده ای سالم که با یکدیگر به خوبی رفتار می کنند

رفتن به مدرسه ای که مراقب سعادت همه دانش آموزانش باشد

عوامل دیگر نیز مهم هستند ، از جمله:

احساس دوست داشته شدن، قابل اعتماد بودن، درک شدن، با ارزش بودن و امنیت داشتن

علاقه به زندگی و داشتن فرصتهایی برای لذت بردن لحظات زندگی

امیدوار و خوش بین بودن

قادر به یادگیری و فرصت هایی برای موفقیت

پذیرفتن این که چه کسانی هستند و تشخیص دادن این که در چه شرایطی خوب هستند

داشتن احساس تعلق در خانواده، مدرسه و جامعه

احساس کنند که بر زندگی خود کنترل دارند

بیشتر کودکان از لحاظ روحی سالم رشد می کنند، اما تحقیقات حاکی از آن است که تعداد بیش تری از کودکان ونوجوانان نسبت به ۳۰ سال پیش با سلامت روانی خود مشکل دارند.

 این احتمالاً به دلیل تغییر در شیوه زندگی ما در حال حاضر و این است که چگونه بر رشد رشد تأثیر می گذارد.

برخورد با تغییر

بیشتر مواردی که برای کودکان اتفاق می افتد به خودی خود منجر به مشکلات روحی و روانی نمی شوند، اما حوادث آسیب زا می تواند مشکلاتی را برای کودکان و نوجوانان آسیب پذیر ایجاد کند.

تغییرات اغلب به عنوان محرک عمل می کنند: به عنوان مثال، رفتن به خانه یا مدرسه یا به دنیا آمدن یک برادر یا خواهر جدید.

 برخی از کودکانی که مدرسه را شروع می کنند ممکن است آن را دوست داشته باشند و از انجام فعالیتهای جدید احساس هیجان کنند، اما ممکن است عده ای نیز از ورود به محیط جدید احساس نگرانی کنند.

نوجوانان معمولاً هنگام رشد ذهن و بدن دچار آشفتگی عاطفی می شوند. بخش مهمی از بزرگ شدن قبول کردن خود است.

 برخی از نوجوانان وارد شدن به دوران بزرگسالی را دشوار می دانند و ممکن است با الکل، دارو یا مواد دیگری که می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد، خود را درگیر کنند.

چه مشکلات بهداشت روانی معمولاً در کودکان بروز می کند؟

افسردگی بیش از چند دهه گذشته بیشتر کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما هنوز هم در بزرگسالان شایع تر است. نوجوانان نسبت به کودکان خردسال بیشتر دچار افسردگی می شوند.

خود آزاری یک مشکل بسیار شایع در بین نوجوانان است. بعضی از افراد متوجه می شوند که برای مثال در صورت آسیب رساندن به خود، مثلاً بریدن یا سوزش، به آن ها کمک می کند تا درد هیجانی شدید را کنترل کنند و یا ممکن است آن ها مایل به ادامه زندگی خود نباشند.

اختلالات غذا خوردن معمولاً از سالهای نوجوانی شروع می شود و در دختران بیش تر از پسران است. تعداد نوجوانانی که به این اختلال مبتلا می شوند، اندک است، اما اختلالاتی مانند بی اشتهایی عصبی می تواند عواقب جدی برای سلامتی و رشد جسمی آنها داشته باشد.

چه کمکی در دسترس است؟

کمک والدین

اگر کودکان با والدین خود رابطه ای گرم و صمیمی برقرار کنند، زمانی که احساس کنند مشکلی دارند، به آنها می گویند. یکی از مهمترین کارهایی که والدین می توانند برای کودکان خود انجام دهند آن است که به آن ها  گوش کنند واحساساتشان را جدی بگیرند و اگر کودک نیاز داشت او را به آغوش بکشند.

احساسات منفی کودکان و نوجوانان معمولاً می گذرد. با این حال ، اگر کودک شما برای مدت طولانی مضطرب باشد ، به کارگیری روش های روانشناسی کودک به شما کمک خواهد کرد، اگر احساسات منفی، آن ها را از ادامه زندگی عادی متوقف می کند، اگر پریشانی آنها زندگی خانوادگی را مختل می کند، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

کمک حرفه ای متخصصان

اگر فرزند شما در مدرسه با مشکلاتی روبرو است، ممکن است یک معلم، مشاور مدرسه یا روانشناس آموزشی بتواند به شما کمک کند. در غیر این صورت، به یک روان پزشک مراجعه کنید.

 متخصصان غالباً در زمینه خدمات بهداشت روان کودک و نوجوان با یکدیگر همکاری می کنند.

منبع

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *