تغذیه کودک

دوران کودکی حساس ترین دوره زندگی در رشد و پیشرفت و ایجاد توانایی های جسمی و روحی در انسان ها است، بنابراین در زمینه ی تغذیه کودک و برای تعیین نیازهای غذایی بهینه کودکان تحقیقاتی انجام شده است که به بررسی و تشخیص روند رشد و پیشرفت در آن ها کمک خواهد کرد.

توصیه می کنیم در کنار مطالعه مطلب تغذیه کودک به صفحه مهدکودک دوزبانه نیز سر بزنید.

نتایج این تحقیقات شامل عواملی مانند کمیت، کیفیت، زمان بندی و مواد مغذی تشکیل دهنده هر وعده غذایی می شود.

بلوغ جسمی در همه کودکان اتفاق می افتد و چیزی که آن ها را از یکدیگر متمایز می سازد زمان وقوع آن است.

تاثیر تغذیه کودک بر روند رشد او

رشد انسان ها پس از تولد در سه دوره سنی انجام می شود: نوزادی که اولین سال زندگی است، دوران کودکی که از نوزادی تا حدود ۱۰ سالگی ادامه دارد و بزرگسالی که بین ۱۰ تا ۱۸ سال تعریف شده است.

در تمام مراحل زندگی، به وجود آمدن تغییرات در بدن و تسلط بر مهارتهای حرکتی همگی بخشی از بلوغ بیولوژیکی است. این موارد نسبت به کیفیت تغذیه کودک و برنامه غذایی او از کودکی تا بزرگسالی تغییر می کند.

ارتباط رشد شناختی با تغذیه

رشد شناختی در کودکان شامل بلوغ عملکردهای ذهنی از قبیل حافظه، یادگیری و ادراک است. تحقیقات در این سال ها در زمینه ی رشد بهینه مغز نشان داده است که تغذیه سالم در کودکان، توانایی بالاتر و عملکرد بهتر در دوران تحصیل را با خود به همراه دارد.

رشد شناختی تحت تأثیر مثبت تغذیه کودک است و با وجود کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی، آسیب پذیرخواهد بود.

تأثیر کمبود مواد مغذی بر روند رشد و تکامل

سوء تغذیه کودک شامل کمبود مواد غذایی و یا تغذیه بیش از حد است که هر دو کمبود ناشی از تغذیه ناکافی هستند. در دوران کودکی، کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی باعث می شود کودکان انرژی کمتری داشته باشند و علاقه کمتری به یادگیری داشته باشند که این امر بر رشد شناختی و عملکرد تحصیلی آن ها تأثیر منفی می گذارد.

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی، بر روی رشد جسمی و بلوغ در کودکان تأثیر منفی می گذارد، بنابراین سرعت رشد، وزن بدن و در نهایت قد کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد.

چاقی در کودکان

چاقی، یک نوع خاص از سوء تغذیه است، زیرا این نوع رژیم غذایی که موجب چاقی می شود، دارای چگالی کم در مواد مغذی و همچنین وجود چربی و کربوهیدرات زیاد است، نگرانی های زیادی در مورد شیوع چاقی در بین کودکان وجود دارد، زیرا این امر با افزایش خطر ابتلا به بیماری ها از جمله بیماری قلبی در بزرگسالی همراه است.

چاقی در کودکان نیز بر اعتماد به نفس و روحیه ی آن ها تأثیر منفی می گذارد و رشد و نمو آن ها را در مسیری پر پیچ و خم قرار می دهد.

شواهد نشان می دهد که وجود کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی کودک می تواند به میزان قابل توجهی بر رشد فیزیکی او تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در مادران، کمبود اسید فولیک بین ۲۱ تا ۲۸ روز پس از بارداری، جنین را به یک ناهنجاری مادرزادی عصبی مستعد می کند.

دوره کودکی نیز بر کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی بسیار حساس است، به خصوص که مغز، بلوغ ساختاری و شناختی بزرگی را پشت سر می گذارد.

با داشتن یک رژیم غذایی سالم، توانایی های جسمی و روحی تقویت می شود. تغذیه نقش بسیار مهمی در رشد و پیشرفت کودکان دارد.

سوء تغذیه در کودکان به دلیل رشد رشد جسمی، توانایی های شناختی و مهارتهای روانی- اجتماعی با تأثیرات متعدد در کوتاه مدت و بلند مدت مضر است.

در صورت نیاز، متخصصان بهداشت می توانند با گفتگوهای واضح، مستقیم و کارآمد، با والدین، در مورد تغذیه کودکشان به آن ها کمک کنند.  

منبع

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *