چگونگی ایجاد انضباط کلاسی در بهترین مهدکودک های شمال تهران و ارتباط آن با ورزشهای گروهی

بهترین مهدکودک های شمال تهران

فرستادن کودکان مهد کودکی به کاراته ، فوتبال و… در اوقات فراغت کودکان روش خوبی نیست که به واسطه آن والدین فضای آزاد بیشتری برای خود ایجاد کنند و نفس راحتی بکشند ضمن اینکه فکر کنند که قدم مثبتی نیز برای فرزندشان برداشته اند.

تحقیقاتی که این روزها در دنیا انجام می شود حاکی از این است که یک ارتباط کاملا مستقیم بین ورزشها و فعالیت های فوق برنامه در مهدکودک و میزان نظم پذیری و پایبندی به مشارکتهای همگانی در دوران نوجوانی وجود دارد. به حرکت وا داشتن کودکان در سنین چهار ، پنج سالگی نه تنها برای سلامت قلبشان مفید است بلکه فوایدی نیز برای سیستم اعصاب و روانشان دارد . به عبارت دیگر توانمندی آنان در دوران دبستان در تمرکز و حضورموثرشان در کلاس بیشتر خواهد بود همچنین این سیستم اعصاب سالمتر احتمال پایبندی بیشتری به ورزش را خواهد داشت . به همین خاطر بهترین مهدکودک های شمال تهران برنامه های مدونی جهت ایجاد تحرک در کودکان مهد کودک هایشان دارند.

مطالعات ما بر روی یک گروه ۹۳۵ نفره از بچه ها که سال تولدشان حدود ۲۰۰۲و۲۰۰۳ بود  و به صورت رندوم از منطقه کبک کانادا انتخاب شده بودند نشان داد که یکی از بهترین روشها برای اندازه گیری سلامت سیستم اعصاب کودکان این است که از مربیانشان بپرسیم که آیا آنچه را که مقرر بوده در کلاس هایشان انجام دهند به صورت منظم انجام داده اند یا خیر؟

به این روش “سنجش میزان مشارکت کلاسی” گفته می شود.(روش “سنجش میزان مشارکت کلاسی” روشی است که بهترین مهدکودک های شمال تهران نیز از آن بهره می گیرند تا برآورد درستی از کودکانشان داشته باشند. )

در این تحقیق گزارشهایی که مربیان کودکان مهد کودکی ومعلمان  بچه های حدود ۱۰ ساله ارایه کردند به خوبی مشخص کرد که درجه مشارکت کلاسی و سلامت سیستم اعصاب و روان آنها کاملا به هم مرتبط بوده و شاخص درستی برای این مطلب می باشد.

 آنها پارامترهایی مانند مشارکت کودکان در بازیهای گروهی ، ابراز اعتماد به نفس ، پذیرش و انجام دستور العمل ها ، سروقت انجام دادن تکالیف به تنهایی و حل کردن مسایل را مد نظر قرار دادند .

همچنین والدین کودکان گزارشهای مبنی بر اینکه فرزندانشان چه سبک فعالیتهایی را چند وقت یکبار انجام می دهند را نیز ارائه دادند.این گونه گزارشها به صورت متناوب توسط بهترین مهدکودک های شمال تهران از والدین درخواست می شود ، تا بتوانند برنامه ریزی دقیق تری برای کودکان انجام دهند.

فعالیتهای مد نظر عبارت بودند از : ورزشهای تیمی با فعالیتهای ساختاری مانند رقص و کاراته ، فعالیتهای غیر ساختاری مثل بازیهای فیزیکی با دوستانشان یا به تنهایی و فعالیت های غیر فیزیکی مانند موسیقی. در این تحقیقات ما یک سری از پارامترهای رقابتی را در نظر گرفتیم که کنترل مقایسه ای نیز بر این سنجش داشته باشیم .

فاکتور هایی مانند : جنسیت کودکان ، بهره هوشی ،مهارتهای حرکتی و BMI یا (body mass index ) همچنین پیشینه خانوادگی و میزان تحصیلات مادرانشان نیز در نظر گرفته شد.

 به این ترتیب و با در نظر گرفتن موارد فوق هیچ عذر یا بهانه ای را مبنی بر اینکه فرزندم دختر است یا پسر و یا اینکه ورزش های گروهی را دوست دارد یا نه و دیگر موارد قابل قبول نخواهند بود.

ما دریافتیم که: بچه هایی که فعالیتهای فیزیکی ساختار یافته تری در مهدکودک انجام می داده اند وقتی وارد کلاس چهارم دبستان شدند مشارکت کلاسی بیشتری نیز داشتند . بنا بر این می توان گفت: ورزشهایی که  تمرینات منظم دارند و با حضور مربی انجام می شوند بهتر می تواند منجر به خود کنترلی ، استقامت و تمرین مهارتهای حرکتی در کلاس شود . همگی اینها فرمولی برای موفقیت بیشتر در کلاس را به وجود می آورند و در اختیار ما قرار می دهند . برخی از بهترین مهدکودک های شمال تهران از این  فرمول به دست آمده استفاده می کنند تا فعالیتهای فیزیکی ساختار یافته تری برای کودکان خود به وجود آورند.

به موازات آن نیز دریافت کردیم که :کودکانی که در مهدکودک به خوبی مشارکت می کردند و دارای نظم و انضباط فردی بودند در کلاس چهارم دبستان نیزدر رشته های ورزشی تیمی بیشتری شرکت کرده اند. این مهارتی است که ما روانشناسان به آن ” تداوم و توسعه ” می گوییم .

اساسا می توان گفت : کودکانی که به خوبی نظم یافته هستند راحت تر پایبند مقررات و دستورالعمل ها خواهند شد . از طرف دیگر ، تاکید می شود اولین مواردی که منجر به مشارکت بچه ها در ورزشهای گروهی و فعالیتهای فیزیکی می شود از اهمیت خاصی بر خوردار است و همین مورد است که باعث پیشرفت مهارتهای دسته جمعی می گردد. این یافته ها ، ارتباط مستقیمی را بین فعالیتهای فیزیکی و میزان مشارکت کلاسی از مهدکودک تا کلاس چهارم دبستان را نشان می دهد .

بچه هایی که در دوران مهدکودک بیشتر درگیر ورزشهای تیمی یا فعالیت های فیزیکی مانند رقص و ژیمناستیک می شوند به احتمال زیاد پایبندی و مشارکت بیشتری در فعالیتهای فیزیکی ساختاری خواهند داشت وقتیکه به کلاس چهارم دبستان می روند. به همین دلیل است که در بهترین مهدکودک های شمال تهران اینگونه رشته ها جایگاه خاصی دارد و در برنامه هفتگی مهد کودک هایشان گنجانده شده است.

 این مورد همچنین نشان می دهد فرصت برای شرکت در فعالیتهای فیزیکی تحت نظارت یا ورزشهای گروهی باعث گسترش رفتار های سالم در نوجوانان در حال رشد می باشد.

فعالیتهای فیزیکی غیرساختاری مثل: بازی با دوستان و فعالیتهای غیر فیزیکی مثل: موسیقی و هنر،که توسط کودکان در دوران مهد کودک انجام می شود کاملا غیر وابسته و غیر مرتبط به ورزشهای گروهی و فعالیتهای فیزیکی است وقتی که به  کلاس چهارم می روند.

این به ما خاطر نشان می کند که محیط هایی که در آن فعالیتهای کمتر ساختار یافته وجود دارد احتمال انجام فعالیتهای فیزیکی را پایین می آورد. بنا بر همین مورد بهترین مهدکودک های شمال تهران تلاش می کنند علاوه بر ایجاد تحرک ، فعالیتهای ساختاریافته تری را طراحی و اجرا کنند.

از آنجاییکه نشستن و تحرک نداشتن روش زندگی خوب و سلامتی نیست ، صرفا فرستادن بچه ها به خارج از منزل بدون اینکه بدانیم تحرک مناسب و ساختار یافته ای دارند یا خیر به احتمال زیاد نتیجه ی درستی را در بر نخواهد داشت و می تواند در آینده منجربه مشکلات قلبی و عروقی شود.

بنابراین اگر وقت کافی بگذاریم تا فعالیتهای تیمی ساختار یافته تری برای کودکانمان فراهم نماییم ،با پرورش دادن عادات درست و مهارتهای شخصی در کودکمان در دراز مدت هم کمتر هزینه خواهیم کرد و هم به نتایج بهتری دست پیدا می کنیم. چیزی که بهترین مهدکودک های شمال تهران همواره به والدین گوشزد می کنند.

جهت ارتباط با ما و دریافت لیست کاملی از فعالیتهای ساختار یافته اینجا را کلیک کنید

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *