بازی های کودکانه

در رشد کودکان، بازی های کودکانه نقش بسیار کلیدی و مهمی دارند و این که فرزند اجازه داشته باشد که کودکی کند حق هر کودکی در دنیاست و باید به هر کودک این موقعیت داده شود که استعدادهای منحصر به فرد خود را کشف و شکوفا کند.

این امر در بسیاری از نقاط دنیا از سوی والدین نادیده گرفته می شود و ما شاهد دیدن کودکانی هستیم که در سنین پایین این فرصت را ندارند و گاهی با جنگ، خشونت خانگی، فقر و اجبار به کار کردن، کودکی شان به ناچار از آن ها گرفته می شود.

در بسیاری از جوامع، کودکان نمی توانند با خیال راحت در خارج از خانه بازی کنند، مگر اینکه تحت نظارت و محافظت دقیق بزرگسالان باشند. این امر به ویژه در مناطقی که به دلیل افزایش خشونت یا سایر خطرات محیطی ناامن هستند، پررنگ تر است.

توصیه می کنیم در کنار مطالعه مطلب بازی های کودکانه ، به صفحه مهدکودک دوزبانه نیز سر بزنید.

آیا کودکان با داشتن امکانات لزوما احساس خوشبختی می کنند؟

اگرچه حتی آن دسته از کودکانی که به اندازه کافی خوشبخت هستند و امکانات فراوانی در دسترس دارند و در آرامش نسبی زندگی می کنند هم ممکن است از تمامی مزایای بازی های کودکانه بهره مند نشوند چرا که بسیاری از این کودکان در خانواده هایی بزرگ می شوند که والدین مدام در تکاپو و کار کردن هستند و علیرغم این که آن ها تمام تلاش خود را برای رفاه و آرامش فرزند خود می کنند،  کودک ممکن است همچنان تحت فشار قرار بگیرد و این مزایا برای او محدود شوند.

شادی کودکان

مزایای بازی های کودکانه

یکی از مزیت های مهم بازی های کودکانه این است که به کودکان اجازه می دهد که از قوه تخیل و خلاقیت خود استفاده کنند تا مهارت و قدرت جسمی، شناختی و عاطفی خود را توسعه دهند.

از طریق بازی، کودکان در سنین بسیار کم در دنیای اطراف خود درگیر و تعامل می شوند. بازی های کودکانه، به کودکان اجازه می دهد دنیایی که می توانند بر آن تسلط پیدا کنند را تصویر سازی، ایجاد و اکتشاف کنند و در ضمن با تمرین و بازی کردن در نقش بزرگ ترها، ترس های خود را فتح کنند.

یادگیری مهارت های جدید از طریق بازی های کودکانه

همچنین بازی کردن به کودکان کمک می کند تا مهارت های جدیدی را یاد بگیرند که منجر به افزایش اعتماد به نفس و مقاومت آنها در مواجهه با چالش های آینده شود. بازی غیر مستقیم به کودکان اجازه می دهد تا یاد بگیرند که چگونه در گروه کار کنند، وسایل خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، درگیری های خود را حل کنند، به مذاکره بپردازند و از حق خود دفاع کنند.

فشار از سوی والدین برای بهترین بودن چه پیامد هایی در آینده کودک خواهد داشت؟

کودکان ممکن است از رفتار والدین خود این برداشت را بکنند که باید هدف نهایی آن ها رفتن بهترین مدرسه یا داشتن بهترین شغل باشد و به جای تمرکز روی دوران کودکی خود مدام در فکر آینده هستند که به هر قیمتی که شده باید به اهداف بلند مدت خود برسند.

معلمان مدارس و استادان دانشگاه ها گزارش داده اند که دانش آموزان این دوره بیش از هر دوره ی دیگری گزارش می دهند که تعداد چشمگیری از دانش آموزان برای دستیابی به نمرات برتر و نتیجه مطلوب خود از شیوه ی تقلب کردن در امتحانات استفاده می کنند.

وجود استرس در بین دانش آموزان

علیرغم پیشرفت سیستم آموزشی در دهه های گذشته، بسیاری از معلمان می گویند که استرس در دانش آموزان هنگامی که نمرات کمتر از حد عالی می گیرند، تا حد زیادی افزایش می یابد و این رقابت ها ممکن است به افزایش تعداد جوانانی منجر شود که چنان نگران دستیابی به نمرات خوب و دستاورد های مادی در آینده شغلی خود باشند که نقش ارزش های اصلی زندگی مانند انصاف، مهربانی و صداقت در زندگی آن ها کم رنگ تر باشد.

منبع

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *